9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Романија против грчкиот предлог за патување низ ЕУ само со сертификат за вакцинација

Најчитани вести

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја критикува идејата да се користи сертификат за вакцинација против Ковид-19 за да се олесни патувањето на европските граѓани, посочувајќи ја можноста за дискриминација.

Тој додаде дека верува дека треба да има потврда за вакцинација, но мора да се користи од медицински причини.

Претседателот го искажа својот став на прес-конференција кога го прашаа за мислењето за идејата Грција да издаде единствен европски сертификат како доказ за вакцинација за граѓаните, за да можат Европејците полесно да циркулираат со овој сертификат.

Тој исто така рече дека масовната вакцинација против Ковид-19 е единственото решение, со цел, што е можно побрзо животот да се врати во нормала.

Јоханис најави дека ќе ја прими вакцината против Ковид-19 на јавен настан во петок, 15 јануари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести