25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Романија има потреба од милион работници

Најчитани вести

Романскиот министер за финансии Еуген Теодорович изјави дека земјата има потреба од еден милион работници. На конференцијата во Букурешт посветена на ситуацијата со вработувањето во Романија, министерот истакна дека речиси 5 милиони Романци заминале во странство, а има и многу кои работат на црно.

Теодорович истакна дека некои мерки преземени од страна на властите успеале да вратат романски работници во нивната родна земја, давајќи го како пример градежниот сектор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com