Home » Рокот кој го даде ВМРО-ДПМНЕ истекува денеска, од утре најавија активна блокада на Собранието

Рокот кој го даде ВМРО-ДПМНЕ истекува денеска, од утре најавија активна блокада на Собранието

by Журнал.мк

Ковачевски не прифаќа лидерска средба со уцени, само за стратешки прашања а ВМРО-ДПМНЕ останува на барањето на средба за предвремени избори.

Рокот кој го даде ВМРО-ДПМНЕ за почеток на разговори за предвремени избори истекува денеска, а доколку нема договор за лидерска за ова прашање, опозициската партија од утре најави активна блокада на Собранието. Премиерот Димитар Ковачевски вчера беше дециден дека лидерска средба заснована на уцени и закани нема да има, а најавената блокада во време на војна во Украина и во услови на криза ја смета за неодговорен чекор.

Според ВМРО-ДПМНЕ, пак, Македонија се наоѓа во неколку кризи. Енергетска која, според нив, е предизвикана од криминалот и неспособноста на раководните лица во енергетиката и Владата и економска, која е резултат на ненавременото планирање, неспособноста и криминалот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More