16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Рокот кој го даде ВМРО-ДПМНЕ истекува денеска, од утре најавија активна блокада на Собранието

Најчитани вести

Ковачевски не прифаќа лидерска средба со уцени, само за стратешки прашања а ВМРО-ДПМНЕ останува на барањето на средба за предвремени избори.

Рокот кој го даде ВМРО-ДПМНЕ за почеток на разговори за предвремени избори истекува денеска, а доколку нема договор за лидерска за ова прашање, опозициската партија од утре најави активна блокада на Собранието. Премиерот Димитар Ковачевски вчера беше дециден дека лидерска средба заснована на уцени и закани нема да има, а најавената блокада во време на војна во Украина и во услови на криза ја смета за неодговорен чекор.

Според ВМРО-ДПМНЕ, пак, Македонија се наоѓа во неколку кризи. Енергетска која, според нив, е предизвикана од криминалот и неспособноста на раководните лица во енергетиката и Владата и економска, која е резултат на ненавременото планирање, неспособноста и криминалот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com