20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

РОБОТОТ МИРА МОЖЕ ДА ВРШИ ОПЕРАЦИИ НА ISS

Најчитани вести

Минијатурен робот наречен МИРА наскоро би можел да врши симулирани задачи на Меѓународната вселенска станица кои ги имитираат движењата што се користат за време на операција без помош од хирурзи или астронаути.

Добивај вести на вибер
Роботот е развиен од професорот Шејн Фаритор од Небраска и го подготвува за пробна мисија до ISS планирана за 2024 година. Американската вселенска агенција НАСА му додели на Универзитетот во Небраска-Линколн 100.000 долари преку својата Established Program to Stimulate Competitive Research (EPSCoR).

„НАСА долго време го поддржува истражувањето, а кулминација на напорите ќе биде шансата да се лета до ISS“, рече Фаритор.

МИРА е резултат на работа која трае речиси две децении, а Фаритор и неговите колеги работат во рамките на нивната компанија Virtual Incision. Досега компанијата има добиено повеќе од 100 милиони долари инвестиции од нејзиното формирање во 2006 година.

Роботот има две основни предности, може да се вметне преку мал засек и да им овозможи на хирурзите да вршат абдоминална операција на минимално инвазивен начин. Хирурзите успешно користеле робот за операција на дебелото црево. Втората и најважна предност е што благодарение на роботот, хирурзите можат да ја вршат својата работа од далечина, да лекуваат повредени астронаути или дури и ранети војници иако се оддалечени илјадници километри.

Фариторката и дипломирана студентка Рејчел Вагнер го прилагодила роботот да се вклопи во плакарот за експерименти на ISS и изврши ригорозни тестови за да се увери дека е доволно цврст за да го „преживее“ лансирањето и дека неговите системи работат како што се очекува.

Роботот ќе биде транспортиран до ISS во кабинет со големина на микробранова печка. Во моментов, МИРА не работи автономно, но хирургот го користи како асистент за време на операцијата. Фаритор проценува дека роботот ќе биде целосно автономен за 50 до 100 години, а сега приоритет е да се исправи во средина со нулта гравитација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com