Home » Ристо Вртев, Гоца Тржан, Ламбе, Тони Цетински ја кренаа на нозе Битола на Балкан гала фестивалот

Ристо Вртев, Гоца Тржан, Ламбе, Тони Цетински ја кренаа на нозе Битола на Балкан гала фестивалот

by Журнал.мк

Камерениот оркестар на Битола го преполни Ракометното игралиште со два гала концерти на овогодинешниот Балкан Гала ’22 фестивал . Два дена настапуваа домашните, регионалните и интернационалните артисти. На фестивалот Рок Симфонијата, посетителите уживаа во настапите на  Жарко Јакимоски, Петар Младеновски,  Ружица Ареа, Гиле од Електрични Оргазам и Михајло Трајковски – Сак.

Настап имаше и Ристо Вртев, кој буквално ја крена на нозе публиката која во еден глас ги пееја неговите песни. И покрај најголемата Рок Симфонија досега и бисот на сите учесници, публиката непрестано со громогласен аплауз ги поздравуваше и повикуваше музичарите да се вратат на сцената. “Нема поубаво чувство кога работите на ваков фестивал и гледате дека сте организирале концерт кој никого не оставил рамнодушен“, велат организаторите диригентот Владимир Димовски и виолинистот Владимир Цветковски.

Селедниот ден беше Поп-Симфонијата која отвори Виктор Апостоловски по кого следуваа настапите на Викторија Лоба, Александра Јанева, Ламбе Алабаковски и Ристо Самарџиев. Покрај настапите на нашите пејачи пееше и Гоца Тржан која не ги задржа солзите додека ја пееше Игри без граници од Тоше. Амтосферата на ракометното игралиште достигна кулминација со настапите на Горан Каран и Тони Цетински, кои ја затворија Поп Симфонијата пеејќи во дует.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More