Home » Ристовска и Лапе без поддршка за унапредување од Советот на јавни обвинители

Ристовска и Лапе без поддршка за унапредување од Советот на јавни обвинители

by Журнал.мк

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција се засили со две нови обвинителки. Оливера Проеска и Верица Бержетска Крстева ќе го засилат тимот на Абази во кој останува и нивната колешка Милица Гаврилова на која и беше продолжен мандатот од Советот на јавните обвинители. Претходно Советот ги избра Наташа Гаџовска и Артан Ајро за виши скопски обвинители. Филтерот кон повисоката инстанца не го поминаа поранешните специјални обвинители Ленче Ристоска и Љубомир Лапе.

Скопското обвинителство е зајакнато со изборот на пет кандидати, а Гостивар и Кавадарци добија по еден обвинител. Наталија Тасевска и Елвин Вели во иднина ќе работат во Републичкото обвинителство.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More