17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Рипнаа бројките, денеска нови 509 случаи, се приближуваме до 100.000 заболени

Најчитани вести

Девет починати и нови 509 заболени од ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа од 2.813 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новозаболените се во: Скопје – 285, Прилеп – 37, Кавадарци – 29, Охрид – 24, Велес – 16, Тетово – 11, Битола и Крива Паланка по 10, Струга и Гевгелија по 9, Куманово и Неготино по 8, Кочани и Крушево по 7, Гостивар и Штип по 6, Ресен, Делчево и Берово по 4, Пробиштип, Кратово и Богданци по 3, Свети Николе и Валандово по 2, Струмица и Радовиш по 1.

Регистрирани се 354 оздравени пациенти.

Пријавени се вкупно 9 починати лица во болнички услови. Починати се 4 пациенти од Скопје (71, 66, 63, 55) и по еден пациент од Охрид (67), Куманово (68), Кочани (85), Делчево (61), Демир Хисар (84).

Направени се 2.813 тестови преку: ИЈЗ-364, ЦЈЗ Скопје-69, Авицена-284, Биотек-235, Клиника „Жан Митрев“-143, Систина-229, Лаор–163, МАНУ-0, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-80, Ремедика-35, ИБЗД Козле-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.113, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-7, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 506.378 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:

Скопје 43.695, активни 3.018

Куманово 5.462, активни 196

Тетово 5.356, активни 225

Прилеп 5.153, активни 492

Гостивар 3.737, активни 116

Штип 3.613, активни 98

Битола 3.376, активни 146

Велес 3.374, активни 218

Охрид 3.158, активни 405

Кавадарци 3.158, активни 466

Струмица 2.661, активни 147

Струга 2.367, активни 164

Кочани 1.792, активни 51

Кичево 1.759, активни 61

Гевгелија 1.138, активни 128

Неготино 1.129, активни 131

Свети Николе 1.102, активни 21

Ресен 799, активни 69

Дебар 788, активни 43

Крива Паланка 796, активни 57

Радовиш 744,активни 34

Делчево 727, активни 190

Берово 638, активни 27

Пробиштип 533, активни 23

Виница 512, активни 20

Валандово 353, активни 20

Кратово 269, активни 33

Демир Хисар 260, активни 12

Крушево 260, активни 55

Македонски Брод 252, активни 7

Богданци 249, активни 23

Демир Капија 235, активни 28

Македонска Каменица 193, активни 4

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 5

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com