20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

РИВАЛСТВО И ЗАРАДИ ПАРИ? Кралицата мајка му оставила повеќе на Хари отколку на Вилијам

Најчитани вести

Кралицата мајка односно кралицата Елизабета, мајката на кралицата Елизабета Втора, напиша тестамент пред нејзината смрт во 2002 година во кој го сподели своето богатство. Кралицата, која ја презеде титулата „Кралица мајка“ за граѓаните да не ја мешаат со нејзината ќерка, кралицата Елизабета Втора, беше блиска со нејзините правнуци Вилијам и Хари и ги разгледуваше нивните финансии. Голем дел од своите пари таа ги стави во фонд за доверба што ќе го споделат сите нејзини правнуци, но со договорот 36-годишниот принц Хари денес ќе добие повеќе од неговиот постар брат, 38-годишниот Вилијам .

Почина на 101 година и им остави на браќата 14 милиони фунти, но сепак одлучи дека помладиот принц ќе добие повеќе. Имено, кралицата мајка се водела од логика што го објаснува функционирањето на финансиите во рамките на кралското семејство. Кога кралицата ќе умре и принцот Чарлс стане крал, Вилијам ќе стане новиот принц од Велс. Ова значи дека ќе го преземе војводството Корнвол, приватен имот што ги финансира јавните, добротворни и приватни активности на престолот. Принцот Хари, од друга страна, нема да добие ништо од ова.

Да потсетиме, околу 10 милиони фунти Хари доби од неговата мајка принцезата Дајана и тие пари му помогнаа да започне нов живот во САД со 39-годишната војвотка од Сасекс Меган Маркл, откако минатата година решија да го напуштат кралското семејство. Дајана им остави на своите синови скоро 13 милиони фунти, што беше намалено на околу 8,5 милиони фунти по нејзините смртни обврски. Но, со години паметни инвестиции на кралските советници значеа дека износот порасна на повеќе од 20 милиони фунти како што растат Хари и Вилијам, па парите беа рамномерно распоредени меѓу нив.

princ Harry

Инаку, Хари зборуваше за своето наследство за време на интервјуто со Опра Винфри. Откако изјави дека кралското семејство престанало да го финансира по преселбата, тој рече дека успеале во тоа токму благодарение на парите што му ги оставила неговата мајка Дијана. ‘Го имам она што ми го остави мајка ми и без тоа не би можеле да го сториме тоа. Се чинеше како да претчувствуваше дека нешто ќе се случи и беше со нас во текот на целиот процес “, рече тој за својата преселба во Лос Анџелес. Браќата разговараа по телефон по интервјуто, но пријателката на Меган Маркл откри дека разговорот „не бил продуктивен“. Врската меѓу браќата, познато е, одамна е на „разнишани нозе“, а сè започна со првите посети на Меган на кралското семејство. Хари тогаш му замери на Вилијам што не стори доволно за Меган да се чувствува добредојдена во семејството и тие, наводно, дури и се скарале за тоа. Со заминувањето на помладиот брат и неговата сопруга во Америка, односите уште повеќе се заладија. Дали распределбата на богатството е исто така проблем околу кој двајцата браќа имаат влошени односи, времето ќе покаже.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести