27.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Рибери може да остане во Бундеслигата

Најчитани вести

Легендата на Баерн Минхен, Франк Рибери може сензационално да продолжи да игра во Бундеслигата и следната сезона.

Французинот ја напушти „Алијанц Арена” ова лето откако помина таму 12 години, но е на пат да остане во Бундеслигата.

Според весникот „Билд”, Ајнтрахт Франкфурт му понудил договор за една сезона на 36-годишниот Французин.

Рибери се уште не одлучил, но сака да продолжи да игра фудбал на високо ниво. За последен пат тој беше поврзан со клубови од Англија, Италија, Катар и Саудиска Арабија.

„Орлите” од Франкфурт бараат класа засилувања по продажбата на нивните ѕвезди Лука Јовиќ и Себастијан Алер ​​и имаат солидни средства да си дозволат да платат висока плата на Рибери. Тој изгледа како совршено привремено решение, бидејќи е најуспешен играч во историјата на Бундеслигата со 9 титули и може да се земе без трансфер сума.

Друга интересен момент е дека последниот гол на Рибери во Бундеслигата со тимот на Баерн падна токму против Ајнтрахт. Ова се случи во последниот круг од минатата сезона, кога Баварците ја запечатија својата седма последователна сребрена салатиера.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com