Home » Речиси 14 тони дрога се конфискувани во Еквадор

Речиси 14 тони дрога се конфискувани во Еквадор

by Журнал.мк

Речиси 14 тони дрога се конфискувани вчера во Еквадор, соопштија властите.

Дрогата била наменета за САД, Европа и Централна Америка.

Во акцијата „Гранд Ерихон 35“ беа извршени 42 рации во повеќе провинции во државата, при што беа уапсени 28 лица и запленети 13,6 тони дрога, објави на „Х“, министерот за внатрешни работи, Хуан Запата.

Тој додаде дека операцијата била по едногодишна истрага и „размена на информации со Мексико, Колумбија и САД“.

Запленети се и пушки, автомати и пиштоли. Во претходните рации беа уапсени 33 лица.

Рациите беа извршени во осум од 24-те провинции во земјата, кои бележат рекорден пораст на насилство и трговија со дрога. Од 2021 година во земјата се конфискувани над 500 тони дрога.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More