22.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Ренци е подготвен да помогне да се формира новата италијанска Влада, но не со нов мандат за Конте

Најчитани вести

Поранешниот италијански премиер, Матео Ренци, лидер на партијата „Вива Италија“, изјави дека е подготвен да помогне во формирањето на новата италијанска Влада, но нема да даде поддршка за нов мандат на Џузепе Конте, кој неделава поднесе оставка на премиерската функција.

По состанокот со италијанскиот претседател Серџо Матарела, Ренци изјави дека претпочита да се формира нова влада, но избегна да одговори на прашањето дали се спротивставува на можноста Конте да се врати на премиерската функција, јавуваат британските медиуми.

-Во моментов не стигнавме до тоа прашање, изјави Ренци пред новинарите.

Тој додаде дека очекува неговата партија да има клучна улога во решавањето на ситуацијата.

-Не гледам можност за формирање мнозинство кое не ја вклучува партијата „Вива Италија“, додаде тој.

Ренци ја предизвика оставката на Конте кога неговата партија се повлече од владеачката коалиција, одземјаќи и го мнозинството во Горниот дом на парламентот, што доведе до политичка криза во земјата во услови на пандемија на коронавирусот.

Конте не изрази желба да ги поправи односите со човекот кој доведе до неговата оставка, особено што секој таков потег, пред се, би бил во корист на Ренци, додаваат британските медиуми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com