-0.2 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Рено го претстави електричниот Megane E-Tech

Најчитани вести

Исто како што беше најавено од концептот Megane eVision, новиот модел има форма на кросовер и е првиот Renault што го носи новото лого. Монтиран е на платформата CMF-EV и има димензии 4,21 m во должина, 1,78 m во ширина и 1,50 m во висина со меѓуоскино растојание од 2,70 m.

Понудата започнува со 18-инчни тркала, и оди до две поголеми, но кул додатоците не застануваат тука. 3D ефектот на LED задните светла, двобојните предни влезови, купе покривот и модерните рачки на вратите во согласност со површината се само дел од деталите што привлекуваат внимание.

Понудата започнува со еден електричен мотор. Послабиот дава 130 КС и 250 Nm, а посилниот 218 КС и 300 Nm. Помоќниот стигнува до 100 километри на час за 7,4 секунди и достигнува ограничени 160 километри на час.

Најголемата работа е новата NMC батерија од LG, која тежи 395 кг и е висока само 110 мм. Послабата од 40 kWh обезбедува опсег од 300 km, и поголемата од 60 kWh до 460 km. Ако се полни батеријата на полнач за ѕидни кутии од 7,4 kW, ќе достигне 400 километри за осум часа полнење. Другата крајност е брз полнач од 130 kW кога се` (300 км) е направено за половина час. Да речеме дека најтешката варијанта на возилото тежи 1624 кг.

Корисникот, исто така, има систем „Мулти-сенс“ на овој модел и му е овозможен избор помеѓу добро познатите режими „Еко“, „Удобност“, „Спорт“ и „Моја смисла“. Се разбира, дигиталниот кокпит е очекуван, и тука се вика OpenR и е познат од претходните концепти. Ако се избере основната верзија, се добива помал екран – наместо 24 инчи само 9. Опремата е комплетна, а ќе споменеме само 26 ADAS системи кои исто така обезбедуваат автономно возење на ниво 2.

Просторот во кабината е на ниво на обичен Меган, а багажникот голта 440 литри плус 22 литри специјално складирање на каблите. Во кабината има покорисни прегради за складирање со вкупен волумен од 30 литри. И, конечно, да речеме дека Меган ќе се произведува на северот на Франција во ElectroCity на Рено. Цените се уште не се познати.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com