5.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Ренесанса на европската левица

Најчитани вести

ПОЛ ТЕЈЛОР

Социјалната правда и државата која ќе заштитува се повторно во мода, додека штедењето ја губи привлечноста. Ковид-19 ги ​​смени условите на дебатата и ги смени линиите на битката.

Извештаите за смртта на европската левица се многу претерани.

По една деценија во која социјалистичките и социјалдемократските партии и политики се повлекуваа низ поголемиот дел од континентот, европската централна левица сега ужива ренесанса во екот на пандемијата на Ковид-19.

Норвешката Лабуристичка партија се најде на врвот на општите избори овој месец, победувајќи ја централно-десничарската администрација во која беа вклучени антиимигрантски популисти. Ова го комплетира чистото движење на социјалдемократските партии што раководат со владите во нордиските земји – дури и ако некои мораа да го напуштат својот традиционален душек за добредојде и да усвојат рестриктивни политики за миграција и азил за да ги убедат своите гласачи.

Левицата владее и во Шпанија и Португалија; додека во Италија, левоцентристичката Демократска партија е една од главните сили што го поддржуваат премиерот Марио Драги. Што е најважно, левичарските партии се на пат кон драматично враќање во Германија – најголемата и најнаселена нација во Европа – по 16 години влади предводени од конзервативците под канцеларката Ангела Меркел.

Сигурно, ова заживување на левицата е далеку од универзално.

Француската левица изгледа поделена и на умирање како што беше на крајот на слабиот мандат на социјалистичкиот претседател Франсоа Оланд во 2017 година. По една деценија надвор од власта, британската Лабуристичка партија сѐ уште заостанува зад владејачките конзервативци во анкетите, а холандската Лабуристичка партија останува во кома, откако не успеа да го врати изгубениот терен на овогодишните општи избори. Анкетите, исто така, сугерираат дека радикалните екстремно десничарски партии може да дојдат на власт кога Италијанците ќе излезат на гласање, најдоцна до 2023 година.

Без разлика, постои неоспорно воскресение на европската левица. И има неколку причини за ова, дури и во време кога традиционалниот левичарски електорат на синдикализирани индустриски работници и вработени во јавниот сектор и натаму се се намалува, секташките разлики се големи, а интелигенцијата е сѐ повеќе фрагментирана.

Прво, по една или повеќе деценија владеење со доминација на десниот центар, природниот замав на политичкото нишало во европските демократии е секако еден фактор. Гласачите се уморни од истите стари лица и сакаат промени.ишало во европските

Сепак, надвор од периодичната наизменична моќ, прогресивните идеи повторно се во нагорна линија од двете страни на Атлантикот. Победата на американскиот претседател Џо Бајден и неговата прегратка на работите како што се климатските промени и даночната правда, како и амбициозниот обем на неговата програма за економско закрепнување по ковид, се меѓу другите главни двигатели.

Одеднаш, европските лидери изгледаа посрамежливи од САД кога ги натераа корпорациите да го платат својот фер дел од данокот, справување со климатските промени, откажување од патентите за вакцини за да им помогнат на посиромашните земји или распоредување на масивни јавни инвестиции за да ја подобрат економијата.

Понатаму, поразот на десно-популистичкиот американски претседател Доналд Трамп ја зголеми самодовербата на политичките сили на левицата од центарот во Европа, со што се случи неуспех во антиимигрантските националистички партии што навлегоа меѓу гласачите на работничката класа во Европа.

Конечно, по повеќе од една деценија штедење и враќање на државата и јавните услуги, пандемијата на Ковид-19 ги ​​покрена барањата за посилна, позаштитна состојба, подобра здравствена заштита во јавноста и зголемени владини трошоци за ублажување на драматичното економско влијание на заклучувања.

Централно-десничарските влади во Европа исто толку брзо потпишаа проверки за отпуштање и економски стимулации, како и левичарските администрации. Но, со јавното трошење и позајмувањето кое се врати во мода, потрагата по поактивна држава ја релегитимизираше левицата и ги стави во дефанзива конзервативните застапници на штедливоста и дерегулацијата на малата држава.

Низ развиениот свет, пандемијата, исто така, го фокусираше вниманието на маките на работниците од првите редови, како што се медицински сестри, даватели на нега, испорачувачи, чистачи и благајници во супермаркети – позиции кои честопати се слабо платени, со долги и тешки часови и несигурни договори за вработување.

Плачот за поголема социјална правда и придобивки во овие клучни сектори, исто така, помогна да се поттикнат левичарските партии да водат кампања за повисоки минимални плати, повеќе јавни станови и права за вработување.

Во меѓувреме, зголемената јавна свест во врска со итноста на борбата против климатските промени и прилагодувањето кон позелена, дигитална економија, ја зголеми поддршката во многу земји за партиите на зелените, природни сојузници на левицата.

Тоа е една од причините зошто кандидатот на германската Социјалдемократска партија (СПД) за канцелар Олаф Шолц за повисока минимална плата и повеќе инвестиции во модернизирање на јавните услуги, како и кампањата на Зелените за масивни владини трошоци за трансформирање на индустријата и транспортот за јаглеродно неутрална иднина, најверојатно ќе ги донесе на власт на општите избори оваа недела.

Централната левица понекогаш се бореше да ја усогласи идеологијата на своите поддржувачи со реалноста на владеењето. На претходните избори, многу европски социјалдемократски партии беа казнети преку гласачките кутии, откако прифатија неолиберални политики, како што се германските реформи за трудовиот закон Харц IV, финансиската дерегулација во Обединетото Кралство или фискалното штедење во јужна Европа, што доведе до пораст на порадикални левичарски и екстремно десничарски опозициски сили.

Левицата, исто така, допрва треба да ги надмине расколите во нејзината голема коалиција меѓу поддржувачите и противниците на глобализацијата и на ЕУ, како и со оние кои прифаќаат радикални позиции на теми како имиграцијата, мултикултурализмот и основниот универзален приход.

А сепак, додека овие аргументи сѐ уште се изнесуваат, умерените социјалисти, како што се португалскиот премиер Антонио Коста и неговиот шпански колега, Педро Санчез, успеаја да спроведат прагматична социјалдемократска политика, задржувајќи ја поддршката на сојузниците од нивната левица и довербата на финансиските пазари. Шолц на СПД се чини дека е создаден од истиот материјал.

Ковид-19 ги ​​смени условите на дебатата и ги смени линиите на битката. Во настојувањата „да се изградиме подобро“, гласачите во многу земји ги менуваат приоритетите – ставајќи ги јавните трошоци пред намалување на даноците или намалување на долговите, јавната здравствена заштита пред приватната медицина и јавните инвестиции пред laissez-faire.

Под услов левичарскиот центар да изгради трајно партнерство со движењето на Зелените и да ги скроти радикалите и популистите во своите редови, тој е добро поставен да ги искористи изборните придобивки.

(Пол Тејлор е истакнат новинар кој повеќе децении ја покрива европската интеграција главно во Ројтерс преку неговите бироа во Париз, Лондон и Брисел. Овој текст е објавен во бриселски „Политико“)

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com