25.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Ременски во Обвинителство врши увид во доказите за „Меѓународен сојуз“

Најчитани вести

Пратеничката Фросина Ременски врши увид во доказниот материјал во врска со случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“. Таа беше почесна претседателка на невладината организација, а нејзин претседател беше Бојан Јовановски, кој сега е обвинет и за случајот „Рекет“.

Обвинителството на 9-ти октомври отвори истрага за измамите кои ги направил Сојузот со изградба на центри за возрасни лица, за кои се барале пари од бизнисмените Силјан Мицевски, Ардијан Амзоски и други. Ременски увидот во врши во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал. Во случајот „Меѓународен сојуз“, опфатени се пет физички лица и едно правно лице.

Во Обвинителството денеска наместо првоосомничениот Бојан Јовановски – Боки 13, увид извршил неговиот адвокат Сашко Дукоски. Поканет да направи увид на доказниот материјал од страна на Обвинителството е и таткото на Боки 13, Миле Јовановски, а вчера тоа го направиле потпретседателка на „Меѓународниот сојуз“, Јасна Мандиќ и Христина Блажевска, асистентка на Јовановски.

Увидот во доказниот материјал е со цел осомничените да се подготват за давање исказ во Обвинителството во текот на наредната недела.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com