16 C
Skopje
Tuesday, May 11, 2021

Рекорд во Лондон – за еден ден вакцинирани 500.000 луѓе

Најчитани вести

Владата на Катар денеска соопшти дека годинава ќе обезбеди помош во износ од 360 милиони долари за Појасот Газа, со што повторно ќе почне програмата за деескалација на борбите меѓу Израел и движењето Хамас што е на власт на таа палестинска територија .

Катар обезбедува 20 милиони долари за Газа секој месец од 2018 година, а тие пари се користат за плаќање на електрична енергија, јавни службеници и помош на сиромашни семејства.

Дополнителни средства се наменети за проекти како што се нови патишта и болници.

Најавата за нова помош доаѓа во време кога Хамас и палестинските власти се обидуваат да одржат нови избори на палестинските територии.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести