-0.2 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Најчитани вести

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани во бугарската Централна изборна комисија во пресрет на изборите за претседател и потпретседател на земјата.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, на состанокот на ЦИК, регистрацијата на кандидатите предложени од иницијативниот комитет Венцислав Ангелов и Дарина Тодорова беше одбиена, бидејќи немаше доволно валидни потписи за поддршка на кандидатурите.

По дополнителен преглед, комисијата ќе донесе одлука за кандидатурата на Јоло Денев.

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

По барањето поднесено од Бугарскиот земјоделски народен сојуз, партијата нема да учествува во гласањето за пратеници. Денеска треба со ждрепката да се одреди редоследот на кандидатите на двете гласачки ливчиња.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com