36.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

Рекордна загуба на „Рено“ во 2020 година

Најчитани вести

– Францускиот производител на автомобили „Рено“ забележа рекордна загуба во 2020 година, бидејќи пандемијата на коронавирусот се одрази на нејзините резултати и оваа година ќе тежнее кон неговите перспективи.

Во соопштението на Рено се наведува дека минатата година забележал нето загуба од 8,05 милијарди евра (9,7 милијарди долари), во споредба со добивката од 19 милиони евра во 2019 година.

– По првата половина на 2020 година, под влијание на Ковид-19, компанијата значително ги сврте своите резултати во втората половина. Оваа година ќе биде тешка имајќи ја предвид неизвесноста на здравствената криза, како и недостигот од снабдување со електронски компоненти, објаснува францускиот производител на автомобили.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести