8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Рекорден број новозаразени во Грција од почетокот на пандемијата

Најчитани вести

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 4.608 нови случаи на Ковид-19, што претставува и нов негативен рекорд за земјата по дневен број новозаразени од почетокот на пандемијата, јави дописничката на МИА од Атина.

Досега, најголем број нови случаи (4.340) имаше на 30 март годинава.

Зголемен е и бројот на пациенти приклучени на апарати на Одделите за интензивна нега во болниците, вкупно 326, седум повеќе од вчера, а за 9,74 отсто се зголемил бројот на пациенти примени во болниците.

Во изминатото деноноќие починаа 32 лица, со што бројот на починати од Ковид-19 се зголеми на 13.466 лица.

Паралелно, направен е и голем број тестови, вкупно 121.881, од кои 98.014 се рапид, а останатите ПЦР.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com