17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Рекорден број на заразени во Албанија, за една недела 130 починати

Најчитани вести

Во Албанија 29.040 лица се разболеле од коронавирус во февруари, објави албанското Министерство за здравство, што е повеќе од една четвртина од вкупниот број на заразени, бидејќи 107.000 граѓани се разболеле во таа земја од почетокот на пандемијата.

Во текот на февруари забележани се рекордни бројки на лица заболени од Ковид-19 за еден ден, пренесува албанскиот портал „Егзит“.

Во последната недела од февруари, 130 лица починале од коронавирусот, што е најголем број на смртни случаи за еден месец.

Од почетокот на пандемијата на коронавирус во Албанија се разболеле 107.000 луѓе, а 1.796 починале.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com