-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Редовно ги миете забите, но тие стануваат сѐ пожолти? Стоматолог изненади со објаснувањето: „Правите огромна грешка при четкање!“

Најчитани вести

Нашите заби почнуваат да пожолтуваат со текот на времето, без оглед колку внимание посветуваме на нивната хигиена. Кога ова ќе стане забележливо, еден од природните одговори е: поинтензивно мијте ги со надеж дека ќе можете да ги отстраните жолтите дамки и да ја вратите бисерната белина на забите.

Но, еден стоматолог сега предупреди дека ова всушност само ќе го влоши пожолтувањето на забите. Во своето видео објавено на ТикТок, тој објасни зошто нашите заби воопшто го губат тој бел сјај. Д-р Тристан Пех тврди дека голем број луѓе ја прават истата грешка кога ги мијат забите без да бидат свесни за последиците.

Не стискајте премногу силно

Овој стоматолог објасни дека надворешниот слој на забот, познат како емајл, има бела боја, но следниот слој подолу, познат како дентин, е природно жолт. Ако емајлот се истроши, жолтата боја ќе почне да се покажува – а посилното четкање само ќе го влоши проблемот.

„Многу луѓе мислат дека посилното четкање ги прави побели забите, но всушност ја троши белата забна глеѓ. Кога емајлот се истроши, забите стануваат жолти и чувствителни “, вели др. Пех „Затоа, нежно измијте ги забите и користете помека четка за заби“, советува тој.

Кога коментаторите го прашаа дали и како да му го вратат белиот слој на забите, тој препорача третмани или производи за белење, но истакна дека најважно е редовно да ги миете забите и да одите на стоматолошки прегледи, пренесува Мирор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com