1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Регистрирани 9 нови случаи на коронавирус

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 1.973 тестирања, а регистрирани се 9 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 4, Тетово – 4 и Кичево – 1.

Регистрирани сe 53 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 17, Тетово и Охрид – по 9, Кичево – 8, Битола, Прилеп и Кавадарци – по 2 и Куманово, Гостивар, Струмица и Дебар – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 1.973 теста преку: ИЈЗ – 117, ЦЈЗ Скопје – 0, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 0, ЦЈЗ Тетово – 0, ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 77, „Авицена“ – 43, „Биотек“ – 72, „Систина“ – 60, лабораторија „Лаор“ – 0, „Синлаб“ – 0, „Ремедика“ – 0, „Плодност“ – 0, „Генеа“ – 0, „Никоб лаб“ – 426, „ВФВ медикал“ – 8, „Ели медика“ – 7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.163.

Досега во земјата се направени вкупно 932.513 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.931, бројката на оздравени пациенти е 150.223, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 221.
Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени(вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.759, Активни 85
Куманово 8.891, Активни 13
Прилеп 8.329, Активни 2
Тетово 7.339, Активни 78
Битола 6.310, Активни 2
Велес 5.474, Активни 0
Гостивар 5.196, Активни 14
Кавадарци 5.155, Активни 0
Охрид 5.023, Активни 4
Штип 4.963, Активни 3
Струмица 4.126, Активни 3
Струга 2.985, Активни 4
Кочани 2.793, Активни 1
Кичево 2.603, Активни 6
Гевгелија 2.196, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.525, Активни 1
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.161, Активни 0
Берово 1.032, Активни 1
Делчево 973, Активни 0
Дебар 945, Активни 3
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести