10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Регистрирани 386 нови случаи на ковид-19, починаа 8 лица

Најчитани вести

СДСМ од Кочани го промовираше кандидатот за градоначалник Николчо Илиев, кој рече дека ќе работи повеќе отколку што очекуваат граѓаните и ги повика да го дадат својот глас за него.

Во последните 24 часа регистрирани се 386 нови лабораториски позитивни случаи на ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица од почетокот на пандемијата изнесува 194.231. Оздравени се 529 пациенти, а починаа 8 лица.

Направени се 3.791 тестирање, а од новозаразените најмногу се од Скопје – 205. Понатаму, Куманово – 25, Битола – 18, Велес и Штип – по 16, Крива Паланка – 15, Струмица – 11, Охрид – 10, Тетово и Прилеп – по 9, Свети Николе – 8, Кичево, Кочани и Гевгелија – по 6, Валандово – 5, Кавадраци и Радовиш – по 4, Пробиштип и Кратово – по 3, Виница и Македонска Каменица – по 2, Гостивар, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 529 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 313, Куманово – 37, Штип – 22, Кавадарци – 18, Велес – 15, Битола и Струмица – по 13, Тетово и Прилеп – по 12, Охрид – 9, Кичево, Крива Паланка и Свети Николе – по 7, Кочани – 6, Гевгелија – 5, Радовиш, Неготино, Кратово и Ресен – по 4, Виница, Гостивар, Струга и Дебар – по 3, Крушево – 2, Валандово, Пробиштип и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 8 лица: 5 од Скопје (63, 68, 71, 78, 82) и по едно починато лице од Куманово (84), Кавадарци (62) и од Македонски Брод (53). Од пријавените, лица седум се починати во болнички услови, а еден во домашни услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 8 починати лица со датум на смрт од 20.9.2021 до 3.10.2021 година. Регистрирани се 5 лица од Скопје и по едно лице од Битола, Куманово и од Охрид на возраст од 34 до 83 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови и 4 во домашни услови.

Направени се 3.791 тест преку: ИЈЗ – 263, ЦЈЗ Скопје – 47, ЦЈЗ Битола – 71, ЦЈЗ Прилеп – 44, ЦЈЗ Тетово – 56, ЦЈЗ Куманово – 43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 22, УК Пулмологија со алергологија – 2, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 225, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 105, „Авицена“ – 165, „Биотек“ – 229, „Систина“ – 99, лабораторија „Лаор“ – 87, „Синлаб“ – 29, „Ремедика“ – 13, „Плодност“ – 47, „Генеа“ – 8, „Никоб лаб“ – 403, „ВФВ медикал“ – 50, „Ели медика“ – 62, „Ројал медика“ – 12, „Спектра-ММ“ – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.708

Досега во земјата се направени вкупно 1.314.953 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 194.231, бројката на оздравени пациенти е 176.807, на починати е 6.799, а бројот на активни случаи изнесува 10.625

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 84.672, Активни 5.076
Куманово 11.645, Активни 935
Тетово 10.866, Активни 834
Прилеп 9.123, Активни 279
Гостивар 7.965, Активни 405
Битола 7.168, Активни 246
Велес 6.355, Активни 339
Охрид 6.012, Активни 300
Кавадарци 5.996, Активни 182
Штип 5.830, Активни 236
Струмица 5.787, Активни 232
Кичево 4.003, Активни 350
Струга 3.803, Активни 104
Кочани 3.328, Активни 165
Гевгелија 2.450, Активни 91
Неготино 2.323, Активни 29
Свети Николе 1.933, Активни 108
Ресен 1.546, Активни 70
Радовиш 1.542, Активни 74
Крива Паланка 1.488, Активни 115
Дебар 1.451, Активни 63
Берово 1.214, Активни 20
Делчево 1.127, Активни 61
Виница 1.051, Активни 48
Пробиштип 934, Активни 40
Валандово 830, Активни 21
Кратово 597, Активни 61
Богданци 559, Активни 24
Крушево 529, Активни 18
Македонски Брод 474, Активни 28
Демир Хисар 452, Активни 34
Демир Капија 411, Активни 4
Пехчево 314, Активни 4
Македонска Каменица 313, Активни 28
Дојран 140, Активен 1

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com