-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Регистрирани 16 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.873 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на Ковид-19 од кои во Тетово – 4, Скопје и Струмица по 3, Куманово – 2 и по еден во Прилеп, Гостивар, Охрид и Струга.

Регистрирани се и 4 оздравени пациенти двајца од Скопје и по еден од Куманово и Кратово.

Во изминатите 24 часа не се регистрирани починати пациенти.

Направените 2.873 тестови се преку: ИЈЗ-118, ЦЈЗ Скопје-20, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-63, ЦЈЗ Тетово–19, ЦЈЗ Куманово–13, Судска медицина-1, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–14, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-193, Биотек-138, Систина-80, лабораторија Лаор-122, Синлаб-63, Ремедика-15, Плодност–18, Генеа–1, Никоб лаб-457, ВФВ Медикал-35, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.399.

Досега во земјата се направени вкупно 894.904 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.732, бројката на оздравени пациенти е 150.104, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 142.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68685, Активни 55
Куманово 8884, Активни 11
Прилеп 8328, Активни 6
Тетово 7257, Активни 18
Битола 6309, Активни 5
Велес 5474, Активни 2
Гостивар 5183, Активни 2
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5020, Активни 10
Штип 4960, Активни 0
Струмица 4123, Активни 9
Струга 2982, Активни 1
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2600, Активни 14
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 2
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 3
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести