Home » Регистрирани 115 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Регистрирани 115 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

by Журнал.мк

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.652 теста, а регистрирани се 115 нови случаи на Кодив-19: Скопје – 59, Битола – 14, Прилеп – 7, Кавадарци и Охрид – по 5, Гевгелија – 4, Гостивар, Штип и Ресен – по 3, Куманово, Струмица и Неготино – по 2, Тетово, Велес, Кочани, Струга, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Од вкупниот број позитивни (115), регистрирани се 23 реинфекции.

Регистрирани сe 99 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 47, Битола – 20, Тетово и Берово по 4, Гевгелија, Гостивар, Ресен, Куманово и Делчево – по 3, Прилеп, Кавадарци и Пробиштип – по 2, Неготино, Кочани и Кичево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.652 тестапреку: ИЈЗ-223, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-18, ЦЈЗ Куманово-30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-2, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–65, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-47, Биотек-111, Систина-50, лабораторија Лаор-26, Синлаб-20, Ремедика-18, Плодност-18, Генеа-11, Никоб лаб-79, ВФВ медикал-11, Ели медика плус-13, Ројал медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид лаб–4, Жан Митрев Струмица–3, Нова лаб дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 696.

Досега во земјата се направени вкупно 2.032.020 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.413, бројот на оздравени пациенти е 300.532, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 594.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145.917, Активни 257
Куманово 16.648, Активни 12
Битола 15.487, Активни 121
Прилеп 14.178, Активни 31
Тетово 13.464 , Активни11
Кавадарци 10.659, Активни 19
Велес 9.777, Активни 16
Гостивар 9.594, Активни 13
Охрид 8.872, Активни 30
Струмица 8.068, Активни 14
Штип 8.033, Активни 12
Кичево 5.631, Активни 9
Кочани 5.079, Активни 4
Струга 4.721, Активни 5
Гевгелија 4.412, Активни 8
Неготино 3.681, Активни 2
Ресен 2.733, Активни 13
Свети Николе 2.624, Активни 0
Радовиш 2.530, Активни 2
Крива Паланка 2.414, Активни 1
Делчево 1.980, Активни 1
Дебар 1.674, Активни 1
Берово 1.660, Активни 1
Валандово 1.488, Активни 3
Виница 1.393, Активни 2
Пробиштип 1.267, Активни 0
Богданци 1.020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More