Home » Регистрирани се 69 нови случаи на КОВИД-19

Регистрирани се 69 нови случаи на КОВИД-19

by Журнал.мк

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 10.06 до 12.06.2022):

Направени се 1.640 тестови, а регистрирани се 69 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 53, Битола и Тетово – по 3, Дебар – 2, Куманово, Прилеп, Гостивар, Штип, Струмица, Кочани, Свети Николе и Берово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (69), регистрирани се 9 реинфекции.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од: Скопје – 51, Битола – 9, Тетово – 6, Дебар – 4, Куманово и Прилеп – по 2, Гостивар, Штип, Струмица, Кочани, Свети Николе, Берово, Кавадарци, Велес, Охрид, Кичево и Струга – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 10 до 12.06.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.640 тестови преку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-44, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-4, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–34, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-41, Биотек-84, Систина-75, лабораторија Лаор-35, Синлаб-4, Ремедика-10, Плодност-25, Генеа-30, Никоб Лаб-136, ВФВ Медикал-30, Ели МедикаПлус-24, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–21, Жан Митрев Струмица–18, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 806.

Досега во земјата се направени вкупно 2.066.665 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.607, бројот на оздравени пациенти е 302.892, на починати е 9.316, а бројот на активни случаи изнесува 399.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно) Скопје 147374, Активни 262 Куманово 16685, Активни 8 Битола 15719, Активни 37 Прилеп 14222, Активни 5 Тетово 13488, Активни 10 Кавадарци 10698, Активни 9 Велес 9802, Активни 4 Гостивар 9616, Активни 10 Охрид 8940, Активни 11 Штип 8083, Активни 14 Струмица 8080, Активни 4 Кичево 5653, Активни 2 Кочани 5101, Активни 6 Струга 4730, Активни 2 Гевгелија 4425, Активни 1 Неготино 3700, Активни 2 Ресен 2751, Активни 1 Свети Николе 2637, Активни 2 Радовиш 2531, Активни 0 Крива Паланка 2419, Активни 1 Делчево 1986, Активни 1 Берово 1693, Активни 2 Дебар 1681, Активни 3 Валандово 1488, Активни 0 Виница 1395, Активни 1 Пробиштип 1267, Активни 0 Богданци 1021, Активни 0 Кратово 966, Активни 0 Крушево 930, Активни 1 Демир Хисар 836, Активни 0 Македонски Брод 739, Активни 0 Демир Капија 593, Активни 0 Македонска Каменица 525, Активни 0 Пехчево 486, Активни 0 Дојран 347, Активни 0.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More