-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Ревакцинираните ќе бидат наградени: Граѓаните на Белград кои ги примиле двете дози ќе имаат попуст и бесплатни карти

Најчитани вести

Заменик градоначалникот на Белград Горан Весиќ рече дека белграѓаните кои ја примиле втората вакцина ќе бидат наградени со добивање поевтини билети за театри, кина и фестивали што се одржуваат во главниот град.

Тој рече дека Градот Белград снимил видео во кое се повикува на вакцинација, дека владиката Стефан, во име на Српската православна црква, ги повикува луѓето да се вакцинираат, што е силна порака.

„Како општество, треба да им овозможиме на оние кои се вакцинирани полека да се враќаат во нормалниот живот“, истакна заменик-градоначалникот.

Весиќ рече дека од следната недела ќе им овозможи на сите што биле вакцинирани да купуваат билети за театарот и сите фестивали со попуст.

“Никој не ги дели граѓаните, тие што се вакцинирани се покажаа одговорни, оние кои не биле вакцинирани ќе треба да донесат доказ, ПЦР-тестови. Вакцинираните лица ќе можат да купат билети со 30 проценти попуст, ќе се обидеме да организираме во јуни концерт на Тасмајдан само за превакцинираните “, најави Весиќ.

„Оние што го користеа, ги слушаа барањата на лекарите и државата, треба да имаат некои придобивки“, посочи тој.

Коментирајќи ги експерименталните концерти и можноста вакцинираните да имаат некакви придобивки, епидемиологот Тиодоровиќ рече дека не може да се копира добар пример што постои во светот, но може да се прифатат многу други работи.

Но, тој потсетува дека Израелците имале строги мерки што ги почитувале пред масовната вакцинација и дека биле дисциплинирани.

„Ајде да погледнеме во себе, да видиме дали сме подготвени за такво нешто“, рече тој.

Горан Весиќ рече дека сите од Кризниот штаб имаат разбирање за економијата.

“Србија е земја која има најблаги мерки. Ние мора да ги заштитиме и здравството и економијата. Србија е во подобра состојба од Германија кога станува збор за бројот на заразени лица на 1.000 жители, така што Србија има поблаги мерки”, рече заменик истакна градоначалникот на Белград.

Според него, тие се обидуваат што поскоро да се вратат на економските активности, затоа што ќе има повеќе пари за здравството.

„За мене е природно да се залагам за тоа и се надевам дека мерките ќе доведат до отстапки. Се надевам дека ќе влеземе во ситуација кризниот штаб да го прифати тоа“, истакна Весиќ.

Кога станува збор за туризмот во Белград, Весиќ рече дека во 2019 година имало околу 2,5 милиони ноќевања, а минатата година повеќе од 900 000, што значи еден милион и 700 000 помалку.

„Ако земете предвид дека просечен турист троши 150 евра за еден ден, изгубивме 266 милиони евра за една година само од туризмот во Белград“, нагласува Весиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com