0.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Рашковски останува во домашен притвор

Најчитани вести

Рашковски останува во домашен притвор. Врховниот суд ги одби како неосновани жалбите на поранешниот генерален секретар на владата за укинување на неговиот домашен притвор.

За поранешниот генерален секретар на владата, а сега осомничен за злупотреба на службената положба и финансиски малверзации Рашковски сеуште нема обвиненија, а се водат истраги за набавки на софвтери кои самиот ги заштитил како сопствени иновации а потоа како генерален секретар на владата склучил договор со фирмата инвока за да ги набави. Едниот софтвер е за систем за сообраќајни прекршоци за потребите на МВР иако министерството тоа не го побарало, а вториот софтвер бил наменет за електронско гласање. Двете зделки се во висина од околу 200 илјади евра. Рашковски е осомничен и дека од хонорарец во неговиот кабинет добивал по 300 евра месечно.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com