30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Рафија со првиот гол го спаси Јувентус против Џенова

Најчитани вести

Јувентус пропушти 2:0 водство во регуларните 90 минути, па мораше да смета на Кристијано Роналдо и на првиот гол во дресот на „бјанконерите“ на младиот Тунижанец Хамза Рафија за да се пласира во четврт-финалето на Копа Италија со тешка 3:2 победа над Џенова по 120 минути игра.

Дејан Кулушевски блесна на стартот на мечот, откако прво уште во втората минута даде гол, за во 23. минута да му асистира на Алваро Мората за 2:0. Меѓутоа, младиот Ленарт-Мартен Цибора во 28. минута намали на 2:1, пред Филипо Мелегони во 74. минута со убав гол да израмни на 2:2.

Ова го примора Андреа Пирло во игра да го внесе и Кристијано Роналдо во 88. минута од мечот, а претходно во игра влезе и 21-годишниот Рафија. Токму тие двајца беа клучни во акцијата за победничкиот гол во 104. минута од мечот.

Јувентус во четврт-финалето ќе игра со подобриот од дуелот Сасуоло-СПАЛ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com