18.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Раул Кастро и неговите деца „заработија“ санкции од САД

Најчитани вести

Санкции за Раул Кастро и неговите деца како нов притисок врз Куба поради поддршката кон претседателот на Венецуела, Николас Мадуро.

Ваква одлука вчера донесе САД.

„Како прв секретар на Вооружените сили на Куба, Кастро е одговорен за поддршката на режимот на поранешниот венецуелски претседател Мадуро преку насилство, застрашување и репресија“, наведе во соопштението американскиот државен секретар Помпео повторувајќи го ставот на Вашингтон дека Мадуро не е легитимен претседател на Венецуела.

Помпео вели дека кубанските безбедносни сили, во договор со војската на Мадуро и разузнавачките служби, се вмешани во грубо кршење и злоупотреби на човековите права, но и тортура.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com