2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Расчистени две големи диви депонии во Чаир

Најчитани вести

Во скопската општина Чаир, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје денеска расчистиле две големи диви депонии составени од мешан комунален, градежен и кабаст отпад, лоцирани во Топаана и во близина на стадионот во општината Чаир.

„Денеска, во координација со општината Чаир, нашите екипи отстранија огромно количество неправилно одложен отпад на две локации во оваа скопска општина. Во оваа прилика би сакал да апелирам до жителите на градот Скопје својот отпад да не го одлагаат на јавни површини, затоа што секоја година бележиме драстично зголемување на количеството отпад од диви депонии, а во текот на изминатите три години бројките се зголемени дури за десет пати“, изјави директорот на ЈП Комунална хигиена-Скопје, Абдусамед Шабани.

Тој воедно порача дека само со правилно и совесно одлагање на отпадот можеме да ја заштитиме животната околина и јавното здравје.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com