1.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Расте бројот на зарезени во Специја

Најчитани вести

Бројот на заразени со коронавирусот во фудбалскиот клуб Специја продолжува да расте. Екипата е во карантин, а докторот за заразата обвини двајца играчи кои одбиле да се вакцинираат.

Вкупно во клубот се заразени 15 лица, 12 фудбалери и тројца од членовите на стручниот штаб.

Двјаца од фудбалерите кои одбиле да се вакцинираат се виновни за заразата, обвинил клупскиот лекар.

Сите останати во клубот ги примиле двете дози на вакцината, но за да се створат анти-тела во организамот се потребни околу две недели.

Специја соопшти дека оние кои не се заразени, тренираат индивидуално и ги почитуваат сите протоколи.

Првиот случај на зараза во Специја е регистриран на 18.јули.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести