4.8 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

Распродадени билетите за првиот меч на Њукасл под новите газди

Најчитани вести

Њукасл јунајтед ги продаде сите билети за првиот натпревар што ќе го одигра под новите сопственици. Во недела, на 17.октомври, на „Сент Џејмс парк“, ќе гостува Тотенхем. Фановите ќе навиваат клубот со победа да влезе во новата ера.

Вчера, Мајк Ешли, го продаде клубот на инвеститори од Саудиска Арабија. Групацијата ја предводи Саудискиот јавен инвестициски фонд (ПИФ).

Премиер лигата ја одобри продажбата откако „добила правни гаранции дека Кралството Саудиска Арабија нема да го контролира Њукасл јунајтед“.

На чело на ПИФ е премиерот на Саудиска Арабија, принцот Мохамед бин Салман. Тој управува со владата на својот татко, кралот Салман бин Абдулазиз. Според медиумите принцот Мохамед е најмоќниот човек во Саудиска Арабија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com