Home » Распоредувањето нуклеарно оружје во Белорусија е заплашување

Распоредувањето нуклеарно оружје во Белорусија е заплашување

by Журнал.мк

Најавата на рускиот претседател Владимир Путин дека нуклеарното оружје ќе биде стационирано во соседна Белорусија беше критикувано од германската влада, пишува Велт.

Весникот посочува дека синоќа Министерството за надворешни работи во Берлин оцени дека станува збор за „дополнителен обид за нуклеарно заплашување“.

„Споредбата на претседателот Путин со нуклеарното оружје на НАТО е погрешна. Тоа не може да послужи како оправдување за чекорот што го најави Русија. Покрај тоа, Белорусија даде неколку меѓународни изјави дека нема да има нуклеарно оружје“, соопшти Министерството.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера соопшти дека Москва ќе распореди тактичко нуклеарно оружје на територијата на својот сојузник Белорусија, земја на прагот на Европската Унија.

– Нема ништо невообичаено во ова: САД го прават тоа со децении. Тие веќе долго време распоредуваат тактичко нуклеарно оружје на територијата на своите сојузници, рече Путин во интервју за руската телевизија.

– Се договоривме да го сториме истото, додаде тој, велејќи дека има согласност од Минск. – Веќе им помогнавме на нашите белоруски колеги и ги опремивме нивните авиони (…) без да ги прекршиме меѓународните договори за неширење нуклеарно оружје. Десет авиони се подготвени да користат такво оружје, рече Путин.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More