20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Рама: Друга алтернатива, освен ЕУ, немаме – Ние не сме како Србија

Најчитани вести

-Ние не треба да подигаме ѕидови меѓу себе, напротив ние треба да соработуваме, за да го фатиме патот кон Европа. – порача албанскиот премиер Еди Рама, на заедничката прес-конференција на денешната втора средба во рамки на регионалната иницијатива за соработка, оддржана во Охрид.

-За нештата за кои имаме различни мислење не треба да градиме ѕидови, туку треба да поработиме да се согласуваме, да соработуваме. Друга алтернатива немаме. Ние не сме како Србија, кои имаат неколку пријатели, како куќа со повеќе врати. – рече Рама.

Немам желба да бидеме „мини Југославија“ ниту голем Албанец. Сакам само подобар живот за граѓаните. – порача Рама во обраќањето.

Рама следниот состанок го најаци за 21 декември во Драч, на кој ќе присуствува и претседателот на ЕУ за надворешна политика. Жозеф Борел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com