5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Рама демантира дека хакерите побарале 30 милиони евра од Владата за да го одблокираат системот

Најчитани вести

По информациите дека непознатите хакери од албанската Влада побарале милионска сума за ги вратат во функција владините и јавните интернет-страници се огласи премиерот Еди Рама, кој наведе дека тоа се шпекулации.

– Шпекулации се вестите објавени во медиумите дека на хакерите побарале од Владата 30 милиони евра за ги вратат во функција онлајн услугите. Зад софистицираните кибернапади стојат две земји, истакна Рама, не наведувајќи за кои земји станува збор.

Тој додаде дека НАТО е вклучен во напорите за заштита на Албанија од кибернапади.

Според него битката со оваа појава се уште не е завршена и оти Националната агенција за информатичко општество прави се системите да ги врати во функција.

Тој уште еднаш им гарантираше на граѓаните дека личните податоците им се безбедни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com