18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Рама: Волјата на народот да биде отелотворена во ново поглавје за земјата

Најчитани вести

Албанскиот премиер Еди Рама ги поздрави сите политички сили во Косово и Движењето „Самоопределувње“ како победник на парламентарните избори одржани на 14 февруари во Косово.

Во објава на Твитер, шефот на албанската влада посакува волјата на народот на Косово да биде отелотворена во ново поглавје за земјата.

-Поздрав до сите политички сили на Косово и особено до јасните победници на изборите Движењето „Самоопределување“, со желба волјата на народот на Косово да биде отелотворена во ново поглавје за Косово, со стабилна влада, конструктивен меѓупартиски дијалог , економски и социјален развој, напиша Рама.

Честитки за убедливата победа до Албин Курти и Вјоса Османи упати и лидерката на третата по голема партија во Албанија, опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади.

-Им посакува успех на парламентот и на новата влада. Убедена сум двајцата лидери од Косово ќе дадат побрзо темпо на позитивните случувања за зајакнување на државата Косово и нејзина интеграција на меѓународната сцена. Со нетрпение очекувам со новата Влада на Албанија да бидеме еден до друг за реална соработка и интеграција на секој план со Косово, целејќи кон што подобра иднина на нашите граѓани, напиша меѓу другото Круемади.

Успешено спроведените избори и победата на Курти и на Османи им ја честитаа и лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, други лидери на политички партии, како и екс лидерот на демократите поранешен претседател и премиер, Сали Бериша, кој победата ја оценува одлична и исторска во независноста на Косово.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com