25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Рама ветува нови и обнова на домовите оштетени во земјотресот

Најчитани вести

Албанскиот премиер Еди Рама најави дека жителите од албанските села погодени од катастрофалниот земјотрес на 26 ноември ќе добијат нови домови во текот на 2020 година.

Тој во видео порака на Фејсбук наведува и дека за жителите од градовите чии домови беа урнати или оштетени во земјотресот процесот на обновата се очекува да заврши до јуни 2021 година.

Инаку, тимовите за истраги за земјотресот во Драч потпишаа 17 налози за притвор на инвеститори, градежни инженери и официјални лица поради прекршување на безбедносни стандарди при градење. досега уапсени се девет лица, по други три се трага и постојат сомневања дека ја напуштиле земјата

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com