29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Ракот најчеста причина за смрт во Австрија

Најчитани вести

Минатата година во Австрија починаа повеќе од 83.000 лица, а најчеста причина за смрт беа заболувањата од рак.

Починаа 43.000 жени и 40.000 мажи, а кај причините за смртта постои разлика меѓу половите.

Така, од рак починале 11.487 мажи и 9.831 жена.

Сепак, ракот е најчестата причина за смрт кај жените и мажите, а кај другите причини постојат разлики.

Мажите се со поголема веројатност да умрат од инфаркт, како и од последици на зависност од алкохол или дрога.

Од друга страна, жените почесто заболуваат од деменција.

Особено е загрижувачки што трипати повеќе мажи извршуваат самоубиство отколку жените.

Минатата година речиси секој ден по двајца мажи извршиле самоубиство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com