9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

Ракетирана американска воена база во Сирија

Најчитани вести

Ракетирана е американска воена база во сириската провинција Деир ел-Зор, јавија руските медиуми, пренесувајќи дека ракетниот напад е изведен вчера, само еден ден откако американските воздушни сили нападнаа проирански позиции и објекти од двете страни на ирачко-сириската граница. Целиот напад бил снимен.

Според локалните извештаи, базата што била нападната се наоѓа во близина на нафтеното поле Ал-Омар. Врз базата паднале најмалку осум ракети, а идентитетот на напаѓачот засега останува непознат.

На социјалните мрежи се објавени снимки, каде од далеку се гледа бомбашки напад.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести