22.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Разрешените поранешни претседатели на Врховен Суд-Неделкова и Вангеловски со меѓусебни обвинувања

Најчитани вести

Двајцата поранешни претседатели на Врховниот суд, Јово Вангеловски и Лидија Неделкова, и двајцата разрешени од страна на Судскиот совет, денеска се соочија во Кривичниот суд на судскиот процес којшто се води против Вангеловски за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Вангеловски тврди дека бил во право што не ѝ исплатил додаток на плата на Неделкова, обвинувајќи ја и дека не заслужувала ниту плата поради неоправданото отсуство од работа и како аргумент плус го наведе тоа што една од причините за нејзиното разрешување, по негова претставка, беше тоа што не одела на работа

Неделкова пак најавува докзи дека баш тој период и бил исплатен додаток на плата.

Против Вангеловски се води судски процес оти на Неделкова не и исплатил надомест на плата од 500 евра. Вангеловски беше меѓу првите судии кои беа разрешени, а неодамна Судскиот совет ја разреши и Неделкова. Судирот меѓу двајцата судии со години се провлекува во јавноста.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести