22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Размена на заробени талибанци за Американец и Австралиец

Најчитани вести

Претставниците на талибанците изјавиле за агенцијата АП дека тројца талибански затвореници ослободени од Кабул, кои се на пат за Катар, таму ќе бидат разменети за заложници од САД и Австралија, кои бунтовниците ги држат како заложници.

Засега е непознато каде се наоѓаат двајцата заложници, Американецот Кевин Кинг и Австралиецот Тимоти Викс.

Тројцата талибански затвореници, меѓу кои и Анас Хакани, помладиот брат на Сираџудин Хакани, кој ја предводи озлогласената мрежа „Хакани“, требаше да бидат ослободени пред повеќе од една недела по наредба на авганистанскиот претседател Ашраф Гани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com