28.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Разговор на Борел и Блинкен за стратешкото партнерство меѓу ЕУ и САД

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел вчера разговараше со новиот државен секретар на САД, Ентони Блинкен, за стратешкото партнерство меѓу ЕУ и САД, соопшти Европската дипломатска служба.

Како што се наведува во соопштението, двајцата високи претставници разговарале за важноста од обновување на стратешкото партнерство ЕУ-САД со цел заедничко решавање на итните глобални предизвици.

Се додава дека Борел и Блинкен се согласиле да работат заедно за зајакнување на мултилатерализмот и глобалниот систем заснован на правила и заклучиле дека овој напор е олеснет со враќањето на САД во Парискиот договор и Светската здравствена организација.

Борел го покани Блинкен да присуствува на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ што е можно поскоро, се додава во соопштението.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com