32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Радикален долг смартфон од Essential

Најчитани вести

Енди Рубин на Твитер објави фотографии и видеозапис од телефонот на кој работи Essential – станува збор за прилично необичен уред.

Енди Рубин е познат како основачот на Андроид, мобилниот оперативен систем кој денес го користат најголемиот дел од телефоните ширум светот и сексуален злоставувач на кого Google му исплати 90 милиони долари само за да си замине од компанијата.

Откако си замина од Google, Рубин остана верен на Андроид и ја основаше компанијата Essential која претстави паметен телефон кој не привлече доволно внимание. Сепак, слабата побарувачка на првиот телефон не го откажа Рубин од развојот на паметните телефони.

Овојпат, компанијата на Рубин развива помал уред кој примарно се управува со гласовни команди. Рубин на Твитер ги објави првите фотографии од уредот кој се разликува по големината и дизајнот од „нормалните“ паметни телефони.

Новиот телефон на Рубин е прилично долг и тесен, а има и боја која се менува во зависност од аголот од кој го гледаме уредот. Од Essential го потврдија исто така и развојот на телефонот Gem кој моментално е во рана фаза на тестирање и повеќе детали ќе бидат познати наскоро.

Според гласините, Gem ќе има Qualcomm Snapdragon 730 процесор, ќе работи на Андроид оперативниот систем и ќе има поддршка за гласовниот асистент на Google. Повеќе информации за овој телефон очекуваме наскоро.

извор: USB.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com