Home » Радев побара јасни гаранции за почитување на правата на Бугарите во Македонија

Радев побара јасни гаранции за почитување на правата на Бугарите во Македонија

by Журнал.мк

Бугарскиот претседател Румен Радев побара јасни и недвосмислени гаранции од властите во Скопје за почитување на правата на Бугарите во Македонија и искоренување на говорот на омраза кон Бугарите таму, јави известувачот на БГНЕС.

Радев побара вклучување на Бугарите во Уставот на РМ пред почетокот на преговорите за влез на РМ во ЕУ, како и зачувување на нашето културно и историско наследство и искоренување на говорот на омраза во РМ. Претседателот истакна дека не поддржува ниту една малцинска или сепаратистичка струја. Ова се случи на средбата на претседателот со претставниците на бугарските организации и здруженија во РМ.

Заедно со сите активности за продлабочување на врската, мора да постои јасен календарски распоред за решавање на отворените проблеми. Инсистирам на јасни гаранции, нагласи Радев. Вклучувањето на македонските Бугари во уставот го сметам за задолжителен услов за почеток на преговорите. Пред да ја отвориме вратата, треба да има јасен и одржлив процес на искоренување на говорот на омраза. Овој јазик мора да заврши, додаде тој.

Ова не е мешање во работите на Македонија. Ова е израз на нашата загриженост и поддршка за патот на PM да се заснова на европски принципи и норми. Не поддржувам никакви идеи за малцинствата и сепаратистичките струи. Цениме и држиме дека сте полноправни граѓани на РСМ, рече Радев.

Овој став им го изразувам и на владите и на европските институции. Ги повикувам сите европски лидери за вашите права, додаде тој.

Од своја страна, лидерот на Граѓанската демократска унија (ЦДУ) Петар Колев рече дека зборовите на претседателот и неговите постапки сугерираат дека во Бугарија има модерни и современи политичари кои ги разбираат.

„Сакаме целосно да учествуваме во животот на PM. Инсистираме на итна акција за разјаснување на историската вистина за нашите предци.

Менувањето на учебниците и историската вистина е основата на нашата врска. За 20 години ќе бидат како што пишуваат во учебниците.

Нашето барање за еднаквост пред законите на РМ е еден од темелите на ЕУ“, додаде Колев. Тој нагласи дека очекуваат јасен и недвосмислен став за овие прашања пред да ги започне преговорите од ПКМ.

Се чини дека бугарската влада се обврза да ги одложи овие прашања за преговарачкиот процес. Сакаме да слушнеме дали Бугарија стои зад нашите барања, рече Колев. Не можеме да негираме дека нашите деца се Бугари. Нашиот избор не може да биде компромитиран. Чувствуваме разбирање за овој проблем од ваша страна, рече Петар Колев.

Радев појасни дека негова препорака е на ист начин да ги претстават своите проблеми. Мојот став е јасен, додаде претседателот.

Во делегацијата се претставници од Центар „Иван Михаилов“ – Битола, Здружение „Трибуна“ – Прилеп, Здружение „Македонско-бугарско пријателство“ – Скопје, Здружение „Коридор 8“ – Скопје, Здружение „Интеракција“ – Охрид, Здружение „Единство“ – Кочани и Граѓанско-демократската унија (ЦДУ). Ќе ги претставуваат Љупчо Георгиевски, Георги Царномаров, Благој Шаторов, Владимир Перев, Атанас Величков, Игор Билбиловски, Илија Стојановски, Александар Димитровски, Димче Петкоски, Георги Трендафилов и Петар Колев.

БГНЕС потсетува дека ова е прва посета на бугарските здруженија и партии на РМ од почетокот на оваа година. Минатата есен нивните претставници беа примени од сите водечки политички партии застапени во парламентот, кои силно ги поддржаа нивните барања и заштита на нивните права.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More