17.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Радев: Бугарија ќе изработи национална стратегија за Северна Македонија

Најчитани вести

Пристапувањето на Македонија во НАТО и ЕУ е важен чекор во обезбедувањето на мирот и одржливиот развој на Источна Европа. Иднината на Македонија е во ЕУ и оваа шанса не треба да се изгуби, порача бугарскиот претседател, Румен Радев, по консултативната средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, вицепремиерката и шефица на дипломатијата, Екатерина Захариева, и министерот за одбрана, Красимир Каракачанов.

На средбата била постигната принципиелна согласност дека е потребно итно дејствување за да се изгради национален став со јасни барања и критериуми, кои ќе ги заштитат бугарските национални интереси, членовите на кабинетот и раководителите на одговорните институции, пренесе БГНЕС.

„Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО и ЕУ е важен чекор во обезбедувањето на мирот и одржливиот развој на Источна Европа. Бугарија секогаш го поддржуваше европскиот развој на нашиот сосед. Но, однесувањето на нашиот сосед создава несигурност и недоверба. Потребно е итно дејствување за национална позиција со јасни барања и критериуми за заштита на бугарскиот национален интерес“, рече претседателот Радев, кој додаде дека бугарската влада е посветена на формулирање јасни крајни цели кои треба да се постигнат пред завршување на преговарачкиот процес за членство на Северна Македонија во ЕУ.

За време на средбата, претседателот, премиерот и членовите на кабинетот се согласија за таков национален став. Радев истакна дека и покрај големите напори на Бугарија, Мешовитиот комитет за историски работи не постигнал некои посебни резултати.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com