16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Радев: Бугарија безусловно го поддржува почетокот на преговорите со Албанија

Најчитани вести

Бугарија кажува недвосмислено „да“ за Албанија за почеток на разговорите, изјави претседателот Румен Радев на заедничката прес-конференција со албанскиот колега Илир Мета, кој е во официјална посета на Софија, јави репортерот на БГНЕС.

„Бугарија и Албанија не се само сојузници, ние сме пријатели и значаен придонес за тоа е значајното бугарско национално малцинство во Република Албанија“, рече Радев на почетокот на прес-конференцијата и истакна дека Бугарија и Албанија имаат заедничка визија за иднината на регионот како сојузници и партнери.

„Конечно најдовме директна воздушна врска меѓу Тирана и Софија“, истакна Радев.

Претседателот истакна дека главна тема на разговорот меѓу двајцата е проширувањето на ЕУ и интеграцијата на Западен Балкан.

„Бугарија безусловно го поддржува почетокот на преговорите со Република Албанија“, рече Радев.

Тој рече дека двајцата, исто така, ја осудуваат војната во Украина и повикаа на меѓународна истрага за злосторствата во Буча.

Има долго одложување на Коридорот бр. 8, додаде Радев, потсетувајќи на меморандумот меѓу Бугарија, Северна Македонија и Албанија. Овој проект е од клучно значење за економскиот развој на нашиот регион, рече бугарскиот претседател.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com