Home Економија Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

by Журнал.мк

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург.

Како што објави Евростат, работник во Бугарија за еден час работа добива 8,2 евра, додека во Романија работниот час изнесува 9,5 евра. Од друга страна, најскапи работни часови има во Луксембург 50,7 евра, Данска 46,8 евра и Белгија 43,5 евра,

Со тоа, просечните бруто трошоци за вработените во ЕУ за еден работен час во 2022 изнесувале 30,5 евра.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More