3.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Пјонгјанг го предупредува Сеул да не одржува заедничка воена вежба со САД

Најчитани вести

Северна Кореја ја предупреди Јужна Кореја да не одржува заедничка воена вежба со САД, неколку дена откако по една година повторно беше воспоставен комуникациски канал помеѓу двете земји.

– Таквите вежби се несакан увод, што сериозно ја попткопува желбата на лидерите на северниот и јужниот сосед да преземат чекори кон воспоставување на меѓусебна доверба, изјави денеска Ким Јо-џонг, сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

Во Јужна Кореја нејзината изјава се протолкува како обид да се изврши притисок врз Сеул да ги откаже годишните летните воени вежби.

Пјонгјанг истакнува дека годишната заедничка воена вежба на САД и Јужна Кореја се подготовки за напад, а Вашингтон и Сеул демантираат.

Јужна Кореја соопшти дека се уште не е познато кога и во која мера годинава ќе се одржи заедничката воена вежба со САД, стравувајќи оти истата би можела да им наштетат на преговорите за нуклеарната програма на Северна Кореја.

Северна и Јужна Кореја на 27 јули повторно ги отворија службените комуникациски канали, во согласност со договорот постигнат во април помеѓу Ким и јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин.

Ким минатата недела побара зголемување на борбената ефикасност на армијата, а од военото и политичкото раководство побара да ги насочи сите напори кон завршување на подготовките за активна и офанзивна конфронтација со каква било воена провокација на непријателот.

Тој, исто така, ги обвини непријателските сили, САД и и Јужна Кореја дека ги зајакнуваат своите способности да преземат превентивен напад и да ги интензивираат воените вежби како подготовка за агресија, и поради тоа побара зголемување на борбената ефикасност на севернокорејските единици.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести