-0.2 C
Skopje
Tuesday, October 26, 2021

Путин: Ширењето на НАТО во Украина е црвената линија за Русија

Најчитани вести

Претседателот на Русија Владимир Путин по средба со белорускиот колега Александар Лукашенко кажа дека ширењето на НАТО во Украина за Москва би значело дека црвената линија е помината, пренесува ТАСС.

„Претседателот Путин и претходно кажувал дека тоа е исклучително црвена линија“, кажа портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Лукашенко, пак, истакна дека цели корпуси на западните сили се распоредени во Полска, на границата со Белорусија.

„Јасно е дека каде и да се распоредени во Полска, тие нема да бидат насочени против Германија. Тоа се странски трупи, пред сè американски“, објави белоруската агенција Бета, а пренесува ТАСС.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com