Home » Путин се спореди себеси со Петар Велики, враќал руски земји

Путин се спореди себеси со Петар Велики, враќал руски земји

by Журнал.мк

Рускиот претседател Владимир Путин му оддаде почит на царот Петар Велики на 350-годишнината од неговото раѓање, правејќи паралела меѓу она што тој го претстави како нивни заеднички историски потраги да ги вратат руските земји.

„Петар Велики ја водеше големата северна војна 21 година. Изгледа дека војуваше со Шведска, нешто им зеде. Тој не зеде ништо од нив, тој го врати [тоа што беше Русија]“, рече Путин во четвртокот по посетата на изложбата посветена на царот.

Во телевизиските коментари на 106-от ден од неговата војна во Украина, тој ја спореди кампањата на Петар со тековните воени дејства на Русија.

„Очигледно, ни падна и нам да го вратиме [тоа што е на Русија] и да ја зајакнеме [земјата]. И ако тргнеме од фактот дека овие основни вредности ја формираат основата на нашето постоење, сигурно ќе успееме да ги решиме задачите со кои се соочуваме“.

Путин, кој сега е во својата 23-та година на власт, постојано се обидува да ги оправда акциите на Русија во Украина, каде што неговите сили опустошија градови, убија илјадници и принудија милиони луѓе да избегаат, со изнесување поглед на историјата кој тврди дека Украина нема вистинска национална идентитет или традиција на државност.

Петар Велики, автократски модернизатор на кој му се восхитуваат и либералните и конзервативните Руси, владееше 43 години и го даде своето име на новата престолнина, Санкт Петербург – родниот град на Путин – што тој нареди да се изгради на земја што ја освои од Шведска.

Тоа беше проект што ги чинеше животите на десетици илјади кметови, ангажирани како принудни работници да го изградат „прозорецот кон Европа“ на Петар во мочуриштата на брегот на Балтичкото Море.

Пред посетата на Путин на изложбата, државната телевизија емитуваше документарен филм во кој го пофали Петар Велики како цврст воен водач, кој во голема мера ја прошири руската територија на сметка на Шведска и Отоманската империја со модернизирана армија и морнарица што тој ги изгради.

Во последниве години, интересот на Путин за руската историја е сè поголем во неговите јавни настапи.

Во април 2020 година, кога Русија влезе во својот прв локдаун од корона вирусот, Путин предизвика збунетост во некои области кога ја спореди пандемијата со турските номадски инвазии од деветтиот век на средновековна Русија за време на телевизиско обраќање до нацијата.

Во јули 2021 година, Кремљ објави есеј од речиси 7.000 зборови на Путин, насловен „За историското единство на Русите и Украинците“, во кој тој тврди дека Русија и Украина се една нација, вештачки поделена. Тоа ги постави основите за неговото распоредување на војници во Украина во февруари.

Москва се обиде да ја оправда својата војна во Украина велејќи дека испраќа војници преку границата за да го разоружа и „денацифизира“ својот сосед, неосновано тврдење.

Во пресрет на започнувањето на, како што Русија ја нарекува својата „специјална воена операција“, Путин го обвини Владимир Ленин, основачот на Советскиот Сојуз, за создавање на Украина на, како што рече Путин, историски руска територија, и за засадување на семето на распадот на СССР.

Спротивно на тоа, рускиот водач понуди претпазливи пофалби за Јосиф Сталин за создавањето „цврсто централизирана и апсолутно унитарна држава“, дури и кога го призна досието на советскиот диктатор за „тоталитарната“ репресија.

Путин има историја на пофалби на лидери кои ги споделуваат неговите сопствени конзервативни ставови, вклучително и царот Александар III и предреволуционерниот премиер Пјотр Столипин, на кои и на двајцата им беа поставени споменици во нивна чест низ целата земја.

Во меѓувреме, се потиснува придонесот на лидерите кои се сметаат за спротивни на силната, унитарна руска држава – вклучувајќи ги Ленин и Никита Хрушчов.

„На Путин му се допаѓаат лидери кои ги гледа како цврсти, силни менаџери“, рече Андреј Колесников, висок соработник во Фондацијата Карнеги за меѓународен мир.

„Тој сака да го гледаат како модернизатор во стилот на Петар [Велики], иако ќе влезе во историјата како суров владетел повеќе како Иван Грозни“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More